Pitton vs Murray

Jak wszyscy doskonale wiemy bramkarz w hokeju na lodzie jest bardzo ważną częścią drużyny. Jedni mówią, że stanowi 50% zespołu, inni podają jeszcze większe wartości, ale jedno jest pewne - bez solidnego i pewnego bramkarza nie ma silnej drużyny. 

Biorąc to pod uwagę, jednym z kluczowych elementów w nadchodzącym sezonie jest dla Ciarko PBS Bank KH Sanok to, czy Bryan Pitton będzie w stanie grać na równie wysokim poziomie co John Murray, który w dużym stopniu przyczynił się do zdobycia Mistrzostwa Polski. Na podstawie statystyk dostępnych w internecie postanowiłem porównać obu zawodników.


Podstawowe porównanie pokazuje, że na korzyść Pitton'a przemawiają przede wszystkim warunki fizyczne. Jest on o 7 cm wyższy i około 4 kilogramy cięższy od Murray'a. Kanadyjczyk jest także o rok młodszy, ale przy tak małej różnicy nie ma to raczej znaczenia. Kolejny wskaźnik w tym zestawieniu, czyli ogólna skuteczność obronionych strzałów obejmująca cały przebieg kariery, jest na korzyść Murray'a. Wynik na poziomie przekraczającym 90% robi wrażenie, ale jest tylko nieznacznie wyższy od wyniku Pitton'a. Kanadyjczyk ma za to większą liczbę rozegranych meczy, a tym samym powinien być bardziej doświadczony od swojego poprzednika.

Przejdźmy teraz do bardziej miarodajnych porównań, czyli zestawień osiągnięć obu zawodników na tych samych poziomach ligowych. Obaj bramkarze mają w przebiegu swojej kariery występy w następujących ligach: OHL (Ontario Hockey League), CHL (Central Hockey League), ECHL (East Coast Hockey League) i AHL (American Hockey League).


W lidze OHL, która jest jednym z trzech najwyższych szczebli juniorskiego hokeja w Ameryce Północnej, lepszy wynik notuje John Murray. Rozegrał on w niej 86 meczy, a jego skuteczność wynosiła 90,6%. Amerykanin był wyróżniającym się graczem ligi OHL, zdobywał kolejne wyróżnienia co zaowocowało występem w meczu gwiazd w sezonie 2006/07.

W lidze CHL Murray rozegrał dwa sezony (71 meczy), a Pitton jeden (43 mecze). Obaj zanotowali podobną skuteczność na bardzo wysokim poziomie, powyżej 91%. Warto dodać, że Bryan Pitton jest aktualnym Mistrzem CHL, tytuł uzyskał z drużyną Allen Americans.

W lidze ECHL znacznie więcej meczy rozegrał Pitton, broniąc ze skutecznością niespełna 90%. Obaj bramkarze byli wyróżnieni mianem bramkarza tygodnia. Pitton w sezonie 2010/11, a Murray w sezonach 2007/08 i 2008/09. Amerykanin wystąpił także w meczu gwiazd ligi ECHL sezonu 2008/09.

Na zapleczu NHL Murray zagrał tylko 37 minut, broniąc 11 z 13 strzałów. Pitton w lidze AHL rozegrał 17 meczy w których zanotował 86,9% skutecznych obron. Nie sposób pominąć faktu, że Bryan Pitton został w 2006 roku draftowany w piątej rundzie przez Edmonton Oilers i choć w NHL nie rozegrał żadnego meczu, to sam fakt zetknięcia się z najlepszą ligą na świecie, pokazuje jak dużym potencjałem dysponuje ten zawodnik.

Po przeanalizowaniu wszystkich przedstawionych porównań myślę, że Bryan Pitton powinien być godnym następcą Johna Murray'a. Co więcej biorąc pod uwagę przewagę warunków fizycznych i większe doświadczenie na wyższych poziomach amerykańskiego hokeja uważam, że ma on wszelkie predyspozycje by dać drużynie jeszcze więcej niż poprzednik. Polem do popisu będą dla niego przede wszystkim mecze sezonu zasadniczego w których Johny rok temu nie był z pewnością w swojej życiowej dyspozycji. Oczywiście statystyki statystykami, a tak na prawdę wszystko zweryfikuje lód, dlatego tak jak zapewne większość z Was nie mogę się już doczekać pierwszych sparingów przed nadchodzącym sezonem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz